Results 7th European Spochan Championship (Moscow, 29.04.12)
Group "A" 1 2 3 3
Dan        
Kihon-dosa Bobrov Sergey Yudin Sergey Ulyanov Alexandr Zhdanov Kirill
  Estonia Russia Russia Russia
Kodachi Manshin Maximilian Dario Capua Stefan Von der Au Baryshnikov Mikhail
  Russia Italy Germany Russia
Teken Free Celentano Paolo Walter Di Donato Baryshnikov Mikhail Dario Capua
  Italy Italy Russia Italy
Teken Morote Bobrov Sergei Gedzo Pavel Zhdanov Kirill Khabirov Mikhail
  Estonia Estonia Russia Russia
Nito Baryshnikov Mikhail Daniele Toscano Manshin Maximilian Pugachev Oleg
  Russia Italy Russia Estonia
Tanto Sisikin Maxim Valdis Elerts Gedzo Pavel Golotin Maxim
  Russia Latvia Estonia Russia
Tanso Lavrusevich Alexey Yudin Sergey Bobrov Sergei Khabirov Mikhail
  Ukraine Russia Estonia Russia
Tate-kodachi Dario Capua Manshin Maximilian Baryshnikov Mikhail Walter Di Donato
  Italy Russia Russia Italy
Group "B" 1 2 3 3
Kyu        
Kihon-dosa Pomortsev Vladimir Schiller Sven Kern Michael Nikulin Ivan
  Russia Germany Germany Russia
Kodachi Thorsten Grimm Pomortsev Vladimir Koluntaev Evgeniy Klyukvin Artem
  Germany Russia Russia Russia
Teken Free Klyukvin Artem Thorsten Grimm Pomortsev Vladimir Kolesov Alexandr
  Russia Germany Russia Russia
Teken Morote Ismiev Omar Detlef Kahnt Yatskevich Vladimir Nikulin Ivan
  Russia Germany Russia Russia
Nito Klyukvin Artem Ismiev Omar Masakin Yuriy Schiller Sven
  Russia Russia Russia Germany
Group "C" 1 2 3 4
Woman        
Kihon-dosa Bobrova Olga Leptak Kseniya Loce Linda Polukhina Olga
  Estonia Russia Latvia Russia
Kodachi Lakstigala Zanda Fenyushina Anna Oshepkova Alexandra Adrijana Barši
  Latvia Russia Russia Serbia
Teken Free Loce Linda Polukhina Olga Lakstigala Zanda Adrijana Barši
  Latvia Russia Latvia Serbia
Teken Morote Loce Linda Adrijana Barši Annachiara Contesimo Lakstigala Zanda
  Latvia Serbia Italy Latvia
Nito Polukhina Olga Leptak Kseniya Loce Linda Oshepkova Alexandra
  Russia Russia Latvia Russia
Group "D" 1 2 3 4
1997-1999        
Kihon-dosa Miriam Aliberti Kulagina Alexandra Gedzo Andzhei Osokin Leonid
  Italy Russia Estonia Russia
Kodachi Fofanov Vitaliy Taurinsh Richards Osokin Leonid Draxler Anna
  Russia Latvia Russia Germany
Teken Free Gedzo Andzhei Sitzius Nico Taurinsh Richards Osokin Leonid
  Estonia Germany Latvia Russia
Teken Morote Tomaschuk Grigory Gedzo Andzhei Osokin Leonid Remzin Andrey
  Ukraine Estonia Russia Russia
Nito Demidov Nikita Osokin Leonid Remzin Andrey Trostyanetskiy Mikhail
  Russia Russia Russia Russia
Group "E" 1 2 3 4
2000-2001        
Kihon-dosa Gedzo Leon Baurov Alexandr Belevich Alexandr Kolesnikov Pankrat
  Estonia Russia Latvia Russia
Kodachi Chervyakov Sergey Rimants Svalbs Gedzo Leon Zarezina Katerina
  Russia Latvia Estonia Russia
Teken Free Nikulin Nikita Baurov Alexandr Schulz Nik Mishinev Nikita
  Russia Russia Germany Russia
Teken Morote Belevich Alexandr Mishinev Nikita Polyakov Denis Nikulin Nikita
  Latvia Russia Russia Russia
Nito Schulz Nik Mishinev Nikita Gedzo Leon Konovalov Ruslan
  Germany Russia Estonia Russia
Group "F" 1 2 3 4
2002-2003        
Kihon-dosa Ogneva Anastasia Khabirov Maxim Izmailov Petr Stepanyan Alexandr
  Latvia Russia Russia Russia
Kodachi Izmailov Petr Balashov Valera Chervyakov Andrey Kotyonkov Andrey
  Russia Russia Russia Russia
Teken Free Izmailov Petr Kotyonkov Andrey Stepanyan Alexandr Chervyakov Andrey
  Russia Russia Russia Russia
Teken Morote Khabirov Maxim Chervyakov Andrey Stepanyan Alexandr Balashov Valera
  Russia Russia Russia Russia
Tate-kodachi Khabirov Maxim Chervyakov Andrey Stepanyan Alexandr Balashov Valera
  Russia Russia Russia Russia
Group "G" 1 2 3 4
2004-        
Kihon-dosa Daniel Ait Baurov Dmitriy - -
  Estonia Russia
Kodachi Daniel Ait Pereverzev Artyom Mishin Alexandr Zakharov Kamil
  Estonia Russia Russia Russia
Teken Morote Daniel Ait Mishin Alexandr Pereverzev Artyom Bayramov Magomed
  Estonia Russia Russia Russia
Tate-kodachi Daniel Ait Pereverzev Artyom Bayramov Magomed Baurov Dmitriy
  Estonia Russia Russia Russia
Grand-champion Datotsu Manshin Maximilian Russia
Grand-champion Kihon-Dosa Bobrova Olga Estonia
1 2 3 4
Team Datotsu Russia Italy Germany Estonia
Baryshnikov Mikhail Dario Capua Johannes Gottwald Bobrov Sergei
Manshin Maximilian Walter Di Donato Thorsten Grimm Pugatsov Oleg
Zhdanov Kirill Celentano Paolo Sven Schiller Gedzo Pavel
1 2 3 4
Team Kihon-Dosa Estonia Russia Latvia Italy
Gedzo Leon Pomortsev Vladimir Rimants Svalbs Antonio Di Donato
Bobrova Olga Baryshnikov Mikhail Zanda Lakstigala Miriam Aliberti
Bobrov Sergei Ulyanov Alexandr Linda Loce Annachiara Contesimo